Verejná správa (Mgr.)
- Študijný odbor: politické vedy
- Forma štúdia: DENNÁ alebo EXTERNÁ
- Stupeň štúdia: 2., magisterský
- Dĺžka štúdia: 2 roky
- Vyučovací jazyk: slovenčina
Študijný program verejná správa v druhom, teda magisterskom stupni vysokoškolského štúdia, je zameraný na poskytnutie komplexného rámca vedomostí, zručností i kompetencií v oblasti verejnej správy a verejnej politiky v adekvátnom rozsahu zodpovedajúcom profilu absolventa vysokoškolského štúdia zodpovedne a adekvátne pripraveného čeliť potrebám praxe a vlastnej sebarealizácii. I napriek tomu, že po absolvovaní magisterského stupňa štúdia sa pred absolventom otvára možnosť pokračovať vo vysokoškolskom vzdelávaní na doktorandskom štúdiu, vnímame v rámci podmienok Slovenskej republiky skôr vôľu absolventov preraziť do praxe, a to niekedy už po absolvovaní bakalárskeho stupňa štúdia a následnom pokračovaní v štúdiu na vyššom stupni v externej forme. Práve z toho dôvodu predkladaný študijný program svojim obsahovým zameraním a doplnkovými aktivitami reaguje na potreby modernej praxe a zároveň reflektuje kľúčový princíp vzdelávacej politiky realizovanej v krajinách Európskej únie, teda rozvoj výmeny informácií a skúseností v otázkach, ktoré sú spoločné vzdelávacím systémom. Realizácia študijného programu je v súlade s princípmi európskeho spoločenstva zameraná na rozvoj európskej dimenzie vo vzdelávaní (napríklad výučbou terminologických pojmov a odborných poznatkov aj v anglickom jazyku), podporu mobility študentov (okrem iného aj podporou akademického uznávania diplomov a započítaním času štúdia), podporu spolupráce medzi vzdelávacími inštitúciami a kooperáciou študentov pri príprave odborno-vedeckých aktivít, rozvoj výmeny informácií a skúseností z praxe (realizáciou pozvaných prednášok odborníkov) a podobne.
Cieľom študijného programu je pripraviť absolventa komplexne schopného samostatne pôsobiť vo sfére verejnej. Študijný program je preto vypracovaný i na základe komunikácie s odborníkmi z praxe ako i zamestnávateľmi a doplnený podpornými aktivitami na celkový rozvoj a prípravu lídrov života verejného, ako aj tvorcov a aktérov verejného diania či správy vecí verejných. Výsledky vzdelávacieho procesu sa zameriavajú na prípravu absolventov s komplexnými zručnosťami i kompetenciami s praktickým zameraním, ktorí sú pripravení samostatne analyzovať súčasné princípy verejnej správy ako aj proces fungovania verejnej politiky. Predpokladom na získanie takýchto prenositeľných kompetencií je skutočnosť, že študenti disponujú relevantným množstvom poznatkov z oblastí priamo i nepriamo súvisiacich so sférou verejnou (politológia, právo, sociológia, ekonómia a ekonomika, znalosť vedeckej metodológie, manažment, marketing, práca s informáciami, história). Absolventi študijného programu verejná správa získajú základné i prehĺbené poznatky v zmysle prípravy pre výkon nimi uvažovaných profesií v oblasti verejnej správy na úrovni štátnej správy a územnosprávnej samosprávy, prípadne v štruktúrach verejnoprávnych korporácií, zároveň majú možnosť zužitkovať získaní vedomosti v sektore verejnej politiky a inštitúciách jej zložky riadiacich.
Absolvent/ka magisterského stupňa študijného programu verejná správa v procese vzdelávania získava široké spektrum teoretických poznatkov, čo mu/jej umožňuje orientovať sa v procesoch verejnej politiky a riadení verejnej správy. Študent/ka zároveň dokáže uvažovať v interdisciplinárnom kontexte, práve vďaka teoretickému poznaniu získanému štúdiom odborných predmetov súvisiacich vedných disciplín ako aj schopnosťou riešiť vybrané problémy z praxe získanou počas analýzy prípadových štúdií z rôznych oblastí (ako súčasť praktickej formy výučby v rámci jednotlivých predmetov). Študent/ka dokáže identifikovať problémy verejnej správy a verejnej politiky a následne analytickým prístupom uvažuje o možných riešeniach, pričom komplexné získané vedomosti vie prepojiť s praxou, a to aj vďaka možnosti nadobudnúť praktické skúsenosti pre svoju budúcu kariéru už počas štúdia. Teoretické vedomosti a nadobudnuté zručnosti môže študent/ka aplikovať na viacerých postoch v rámci odbornej praxe, čím si ich overuje a prehlbuje do formy praktických kompetencií, využívajúc pritom najnovšie vedecko-technické poznatky z praxe verejnej správy a verejnej politiky, a to nielen v slovenských podmienkach.
Absolvent/ka 2. stupňa vysokoškolského štúdia (magister) študijného programu verejná správa získa východiskové vedomosti a znalosti v rozsahu a úrovni adekvátnej k stupňu štúdia podľa Kvalifikačného rámca v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania. Tento základ u absolventa determinuje pripravenosť k analytickým úlohám v agende vecí verejných a organizácií v tejto sfére pôsobiacich, za garancie poznania politického, právneho, ekonomického, spoločenského i administratívneho priestoru v rámci Slovenskej republiky ako aj Európy.
Doplňujúce schopnosti a zručnosti Absolvovaním študijného programu študent získa schopnosť tímovej práce a zdokonalí svoje komunikačné techniky, keďže súčasťou študijného programu je aj možná účasť na odborných študentských podujatiach, diskusiách a workshopoch. Absolvent/ka študijného programu je schopný/á komunikovať na domácich i medzinárodných fórach využitím odborného jazyka na úrovni písomnej i ústnej, pričom rozvíja zároveň svoju schopnosť komunikovať v svetovo uznávanom jazyku – anglickom, osvojením si pojmoslovia vzťahujúceho sa k obsahu štúdia. Absolvent/ka preukazuje finančnú, ekonomickú a mediálnu gramotnosť. Absolvent/ka je spôsobilý/á kooperácie a organizácie práce v pracovných skupinách, dokáže spolupracovať a prijímať rozhodnutia, je schopný/á kreatívne a pružne myslieť, je schopný/á analyzovať potreby, identifikovať a pomenovať problémy, navrhovať riešenia založené na relevantnej práci s informáciami, dokáže vytvárať, realizovať, monitorovať a vyhodnocovať jednotlivé zložky verejnej politiky, je schopný/á uskutočňovať empirický výskum a interpretovať jeho/jej výsledky a aplikovať odporúčania výskumu v praxi. Absolvent/ka je pripravený/á na chápanie interdisciplinárnych súvislostí fungovania moderných systémov verejnej správy a vníma neustálu potrebu rozvoja a dynamiky. Absolvent/ka v neposlednom rade získava schopnosť vysvetliť a sprístupniť odborné poznatky i laickej verejnosti, čím sa spolupodieľa na rozvoji povedomia o fungovaní „dobrej“ verejnej správy. Rozsah vedomostí a nadobudnuté zručnosti vrátane získaných profesijných kompetencií absolventovi umožní pokračovať v treťom stupni štúdia, alebo mu umožní vstúpiť do praktického života.
Kvalifikácie študentov, ktoré znamenajú ukončenie druhého cyklu kvalifikačného rámca Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania, a to:
- Študent/ka preukazuje vedomosti a porozumenie, ktoré sú v tomto cykle založené na vedomostiach a porozumení dosiahnutých v prvom cykle, rozširujú a obohacujú ich a poskytujú základ alebo príležitosť pre originálnosť pri rozvíjaní a/alebo uplatňovaní konceptov.
- Študent/ka dokáže uplatniť svoje vedomosti a porozumenie ako aj schopnosti tvorivo riešiť problémy v nových alebo neznámych prostrediach, v širších kontextoch súvisiacich so študijným odborom.
- Študent/ka vykazuje schopnosť integrovať vedomosti, zvládať zložitosť a formulovať rozhodnutia pri neúplných alebo obmedzených informáciách, zároveň si uvedomuje spoločenskú a etickú zodpovednosť spojenú s uplatňovaním svojich vedomostí a rozhodnutí.
- Študent/ka vie jasne a jednoznačne komunikovať závery, ich poznatky a zdôvodnenia odborníkom aj laickým adresátom
- Študent/ka disponuje rozvinutými vzdelávacími zručnosťami , ktoré mu/jej dovoľujú pokračovať v ďalšom štúdiu s vysokým stupňom samostatnosti a autonómie.
- zamestnanec štátnej správy, samosprávy, verejného sektora, v oblasti dobrovoľníctva a neziskového sektora
- odborný pracovník štátnej správy v jednotlivých sektorových politikách
- odborný pracovník komunálnej samosprávy v jednotlivých sektorových politikách
- odborný pracovník regionálnej samosprávy v jednotlivých sektorových politikách
- štátny a hlavný štátny radca v jednotlivých sektorových politikách
- špecialista v oblasti parlamentnej a vládnej agendy
- špecialista (manažér) pre metodiku fondov EÚ
- hlavný kontrolór v orgánoch samosprávy
- riadiaci pracovník (manažér) výskumu a vývoja
- odborný pracovník vo vedeckovýskumných a pedagogických inštitúciách
- odborný pracovník v médiách
- odborný lektor – lektor ďalšieho vzdelávania
- odborný pracovník štátnej správy pre školstvo
- špecialista pre regionálny rozvoj a rozvoj vidieka
- odborný pracovník samosprávy pre oblasť školstva a športu
- pracovník (manažér) výskumu a vývoja
- odborný pracovník štátnej správy pre všeobecnú vnútornú správu
- všeobecný administratívny pracovník
- manažér ďalšieho vzdelávania
- manažér pre oblasť vzdelávania a rozvoja pracovníkov
- manažér pre vzdelávanie a rozvoj ľudských zdrojov
- manažér rozvoja ľudských zdrojov
- manažér vzdelávania a prípravy zamestnancov
Podmienky prijatia na magisterské študijné programy :
Podmienky prijatia pre DENNÚ a EXTERNÚ formu štúdia.
Úspešné absolvovanie Bc. študijného programu.
Uchádzači doručia najneskôr v deň zápisu lekárske potvrdenie o schopnosti uchádzača vykonávať odbornú prax počas štúdia (platí pre študijný program Sociálne služby a poradenstvo). Uchádzači predložia ako povinnú súčasť prihlášky na magisterské vysokoškolské štúdium vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške, dodatok k diplomu u absolventov študijných programov, u absolventov študijných odborov doklad o absolvovaných skúškach a zápočtoch (overené kópie), potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie a životopis. O štúdium sa môžu uchádzať aj absolventi iných študijných odborov.
Všeobecné údaje o prijímacom konaní
Uchádzač si môže podať prihlášky na štúdium viacerých študijných programov, na jednej prihláške uvedie iba jeden študijný program. Poplatok uhradí uchádzač za každú podanú prihlášku osobitne na číslo účtu fakulty bankovým prevodom.
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami: PhDr. Darina Kubíčková, PhD.
Školné v študijných programoch externého štúdia
- Bc. študijné programy:
- trojročné študijné programy – 900 € ročne
- Mgr. študijné programy:
- dvojročné študijné programy – 1 000 € ročne
- PhD. študijné programy: 1200 € ročne
Ročné školné ŠP uskutočňovaného výlučne v inom ako štátnom jazyku (povinnosť uhradiť školné vznikne, len ak niektorá verejná vysoká škola v akademickom roku, v ktorom začal študent študovať tento študijný program, prijímala na štúdium v tom istom študijnom odbore a stupni v študijnom programe, ktorý sa uskutočňuje aj v štátnom jazyku): 1 000 €
Ročné školné ŠP uskutočňovaného výlučne v inom ako štátnom jazyku pre študenta, ktorý nie je občanom členského štátu, ani nemá trvalý pobyt v členskom štáte: 2 500 € ročne.
Poplatok za rigorózne konanie: 700 €
Poplatok za prijímacie konanie
Podanie prihlášky v tlačenej podobe (papierovej): 35 € bakalárske štúdium* a magisterské štúdium, 50 € doktorandské štúdium.
Elektronické podanie prihlášky: 35 € bakalárske štúdium* a magisterské štúdium, 50 € doktorandské štúdium.
AKCEPTUJEME AJ ČISTO ELEKTRONICKÉ PRIHLÁŠKY!
Prihlášku možno podať
a) poštou na adresu: Študijné oddelenie FSV UCM, Nám. J. Herdu 2, 917 01 Trnava,
b) osobne: v podateľni UCM v Trnave
c) elektronicky (Elektronickú prihlášku vyplňte, stlačte tlačidlo „potvrdiť“, následne vytlačte a pošlite na adresu: Študijné oddelenie FSV UCM)
Poznámka : K elektronickej prihláške je potrebné nahrať požadované prílohy a to životopis, potvrdenie o poplatku, lekárske potvrdenie (len študijný program Sociálne služby a poradenstvo). Elektronickú prihlášku je uchádzač povinný uviesť do stavu uložená, stav evidovaná nie je dostačujúci!
Banka: Štátna pokladnica
IBAN: SK59 8180 0000 0070 0007 1919
SWIFT: SPSRSKBAXXX
Účet: 7000071919/8180
Variabilný symbol: 52407
Konštantný symbol: 0308
Špecifický symbol: rodné číslo uchádzača bez lomky
Poplatok je nutné uhrádzať výlučne bankovým prevodom !
* Podať prihlášku bez poplatku za prijímacie konanie je možné v rámci promo podujatí FSV UCM
Máte otázky k študijnému programu? Opýtajte sa jeho hlavného garanta
prof. Ing. Ivana Butoracová Šindleryová, PhD.
ivana.butoracova@ucm.sk