Rádiologická technika (Bc.)
- Študijný odbor: zdravotnícke vedy
- Forma štúdia: DENNÁ alebo EXTERNÁ
- Stupeň štúdia: 1., bakalársky
- Dĺžka štúdia: 3 roky
- Vyučovací jazyk: slovenčina
Rádiologická technika je multidisciplinárny odbor, ktorý využíva ionizujúce a neionizujúce žiarenie k diagnostickým a terapeutickým účelom. Absolventi odboru Rádiologická technika sú pripravení nielen samostatne realizovať diagnostické a terapeutické výkony v rádiodiagnostike, rádioterapie a nukleárnej medicíne, ale svoje vedomosti vedia využiť a uplatniť v odboroch, ktoré vyžadujú odborníkov pre prácu s ionizujúcim žiarením.
V rámci rádiodiagnostiky sa absolventi zoznamujú s prístrojmi využívajúcimi ionizujúce a neionizujúce žiarenie k zobrazeniu ľudského tela, s pracovnými štandardnými vyšetrovacími postupmi na určenie včasnej diagnostiky a vykonanie terapeutických zákrokov. Skiagrafia a skiaskopia patria medzi základné rádiologické zobrazovacie metódy skeletu, hrudníka, brucha a ďalších oblastí. Počítačová tomografia (CT) je rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou röntgenového žiarenia umožňuje podrobné zobrazenie vnútorných orgánov ľudského tela. Digitálna subtrakčná angiografia DSA je miniinvazívna metóda na zobrazenie cievného systému. Magnetická rezonancia (MRI) slúži na získanie obrazu orgánov a tkanív použitím silného magnetického poľa a rádiofrekvenčných vĺn. Ultrasonografia (USG) používa na vytváranie obrázkov vysokofrekvenčné zvukové vlny a spolu s magnetickou rezonanciou patria k metódam, ktoré nevyužívajú ionizujúce žiarenie. Princípom rádioterapie je liečba zhubných nádorov ionizujúcim žiarením za súčasného šetrenia zdravého tkaniva. Absolventi získajú zručnosti v aplikácií ionizujúceho žiarenia na ožarovačoch využívaných na rádioterapeutických oddeleniach. Nukleárna medicína využíva k diagnostike a terapie otvorené žiariče, ktoré sa aplikujú do tela. Absolventi získavajú prehľad o výrobe a aplikácií rádiofarmák, znalosti o vyšetrovacích postupoch na prístrojoch Napr.: SPECT, PET.
Pomocou uvedených techník ako aj ďalších techník uvedených v študijnom programe absolventi prispejú k včasnej diagnostike a liečbe mnohých závažných ochorení.
Rádiológia, rádioterapia a nukleárna medicína sú ťažiskom študijného programu, v ktorom sa kladie veľký dôraz nielen na znalosti z modernej prístrojovej techniky a oblasti zdravotníctva ako je napr. anatómia a fyziológia človeka ale má prehľad i o princípoch a legislatíve radiačnej ochrany. Absolventi získajú zručnosti v spracovaní zobrazovacích dát, v informačných technológiách v rádiológie. Súčasťou štúdia odboru je i klinická prax na vybraných diagnostických, terapeutických pracoviskách a pracoviskách nukleárnej medicíny, kde sa absolventi priamo zoznamujú s prácou rádiologického technika.
Absolventi samostatne ovládajú ožarovacie techniky v rádioterapii, zodpovedajú za presnosť a bezpečnosť týchto techník. Majú schopnosť podieľať sa na dozimetrických meraniach a majú dostatočnú kvalifikáciu na to, aby stanovili potrebnú dávku ionizujúceho žiarenia pri RTG zobrazovacích metódach a taktiež zaistili bezchybné, šetrné, pritom efektívne terapeutické ožiarenie pacienta. Ich kvalifikácia zaväzuje k plnej zodpovednosti za výkony, ktoré vykonávajú. Absolventi sú v rámci svojej odbornej kvalifikácie schopní plne využívať rádiologickú techniku. Ich kvalifikácia im umožňuje adekvátne, racionálne a hospodárne organizovať svoju prácu v rámci tímu. Absolventi pri práci dokážu aplikovať všetky získané teoretické i klinické odborné poznatky, ako aj poznatky z oblasti zdravotníckeho manažmentu a zdravotníckeho práva. V neposlednom rade absolventi poznajú metódy a techniky výskumnej práce a dokážu ich aplikovať v rádiologickom výskume. Absolventi na našej fakulte môžu vykonávať metodickú a analytickú prácu so schopnosťou aktívnej a tvorivej činnosti.
Charakteristickým znakom absolventa/ky je hlboký morálno-etický a humánny prístup k zdravým a najmä chorým ľuďom, k telesne a mentálne postihnutým a hendikepovaným osobám. Absolvent/ka je empatický/á a láskavý/á profesionál/ka, s maximálnou snahou pomáhať hendikepovaným osobám v najnáročnejších životných situáciách. Je pripravený/á akceptovať právo chorých a zdravotne postihnutých na individualizovanú starostlivosť, zabezpečuje im zároveň dostatočné súkromie, je schopný/á pochopiť pacienta/klienta a pomôcť mu riešiť jeho zdravotné problémy, súčasne prejavovať patričnú úctu, útechu a emocionálnu podporu, brať ohľad na osobnosť a jedinečnosť klienta, na jeho spôsob vnímania zdravia, choroby, vlastného hendikepu, na jeho správanie sa pod vplyvom zmien zdravotného stavu. Je schopný/á získať si pacienta pre spoluprácu a motivovať ho k aktívnej spolupráci.
Hlavné výstupy vzdelávania:
Štúdiom sa získavajú primerané vedomosti:
- z vied, na ktorých sú založené činnosti rádiologického asistenta, najmä z topografickej anatómie a patológie, ionizujúceho žiarenia, klinickej onkológie a nukleárnej medicíny
- z profesijnej etiky, psychológie, komunikácie a príslušných právnych predpisov
- o základných skupinách chorôb a stavov postihnutia, o príčinách ich vzniku, o možnosti diagnostikovania a liečenia
- klinická prax v zdravotníckom zariadení na pracoviskách rádiológie, nukleárnej medicíny, rádioterapie, počítačovej tomografie, nukleárnej magnetickej rezonancie a intervenčnej rádiológie.
Absolventi budú vykonávať vysoko profesionálne činnosti v rámci diagnostickej a liečebnej starostlivosti v lôžkových a ambulantných diagnostických a liečebných zariadeniach, liečebných ústavoch, výskumných ústavoch a iných zdravotníckych inštitúciách po celom Slovensku, nevynímajúc pracoviská veterinárnej medicíny.
Absolventi môžu nájsť uplatnenie aj v medzinárodných organizáciách a v organizáciách Európskej únie. Prvoradé uplatnenie absolventov by malo byť v rámci zdravotníckeho zariadenia (nemocnice), ale aj v pregraduálnych a postgraduálnych vzdelávacích zariadeniach, rovnako sa uplatnia aj vo firmách zaoberajúcich sa výrobou rádiodiagnostických a terapeutických zariadení.
Absolventi sú spôsobilí vykonávať základné servisné výkony na prístrojoch k využívaných k týmto postupom. Okrem toho sú schopní udržiavať kontakt s modernými vývojovými trendami a líniami vo svojej disciplíne a pokračovať vo vlastnom profesionálnom napredovaní.
Indikované povolania:
- Rádiologický technik
- Rádiologický asistent/technik.
Podmienky prijatia pre DENNÚ a EXTERNÚ formu štúdia.
Podmienky prijatia:
- absolvovanie strednej školy bez obmedzenia
- absolvovanie maturitnej skúšky
- úspešné vykonanie prijímacej skúšky
Prijímacia skúška:
Rádiologická technika:
- písomná skúška biológia so zameraním na anatómiu a fyziológiu človeka test, ktorého obsah zodpovedá úrovni stredoškolského učiva, píšu sa na tabletoch, ktoré poskytne FZV.
Máte otázky k študijnému programu? Opýtajte sa jeho hlavného garanta
prof. MUDr. Jiří Neuwirth, CSc.
jiri.neuwirth@ucm.sk