UCM v Trnave aj tento rok privítala účastníkov obľúbeného medzinárodného podujatia. Tento ročník bol zameraný na témy ako mikrokvalifikácie, spolupráca medzi akademickou obcou a praxou a aktuálne trendy v terciárnom vzdelávaní.
Od 9. do 13. decembra 2024 sa programu zúčastnili účastníci/-čky z rôznych krajín Európy. Oddelenie medzinárodných vzťahov pripravilo zaujímavé aktivity a prednášky, do ktorých sa zapojili nielen predstavitelia UCM, ale aj samotní účastníci. „Staff Week na našej univerzite bol výnimočnou príležitosťou rozšíriť horizonty medzinárodnej spolupráce a získať nové podnety pre vzdelávanie i výskum. Veríme, že podujatie bolo inšpirujúcim zážitkom pre všetkých účastníkov,“ uviedla Nikoleta Vanková z oddelenia medzinárodných vzťahov a jedna z organizátoriek podujatia.
Program plný inšpirácie
Prvý deň Staff Weeku začal oficiálnym otvorením a prezentáciami účastníkov staff weeku. Popoludní predstavila docentka Anna Ivanova z Univerzity sv. Cyrila a Metoda vo Veľkom Tarnove projekt Európskej aliancie OpenEU s dôrazom na mikrokvalifikácie.
Druhý deň prebehol workshop Budovanie osobného brandu prostredníctvom mikrokvalifikácií, ktorý viedol Mgr. Rastislav Zábojník, PhD., z FMK. Jednou z ďalších prednášok Staff Weeku bola prezentácia na tému Odstraňovanie rozdielov medzi prekladateľskou akadémiou a priemyslom, ktorú viedli docentka Katarína Welnitzová a doktor Jakub Absolon z Filozofickej fakulty UCM. Prednáška sa zameriavala na identifikáciu rozdielov medzi akademickým vzdelávaním prekladateľov a potrebami trhu. Hlavným cieľom bolo poskytnúť odporúčania, ako priblížiť vzdelávací proces reálnym požiadavkám priemyslu, a tým zvýšiť pripravenosť absolventov na profesionálnu dráhu.
Rozvoj vzdelávania
Streda sa odohrávala na Fakulte masmediálnej komunikácie, kde sa diskutovalo o mikrokvalifikáciách na Slovensku a ich význame pre vzdelávací systém. Svoje poznatky prezentovali odborníci z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Fakulty prírodných vied. Tretí deň Staff Weeku zahŕňal aj prezentáciu na tému Samotestovanie CRP: Nástroj na detekciu infekcií, ktorú viedli Dr. Dominika Vešelényiová a Dr. Eva Ürgeová z Fakulty prírodných vied UCM. Prednáška sa venovala možnostiam využitia CRP testovania ako rýchleho a efektívneho nástroja na identifikáciu infekcií. Predstavené boli nielen technologické aspekty, ale aj potenciálne prínosy pre zdravotnú starostlivosť.
Tému Mikrokredity v bulharskom vysokom školstve prezentovala Venelina Todorova z Univerzity sv. Cyrila a Metoda vo Veľkom Tarnove. Prednáška poskytla pohľad na implementáciu mikrokvalifikácií v bulharskom vzdelávacom systéme, ich výzvy a prínosy pre študentov i zamestnávateľov. Výrazný dôraz bol kladený na medzinárodnú spoluprácu a zdieľanie osvedčených postupov.
Štvrtý deň účastníci navštívili Piešťany a mohli si pozrieť priestory Fakulty zdravotníckych vied a absolvovať prehliadku mesta. Podujatie vyvrcholilo v piatok ráno záverečnou reflexiou a rozlúčkovým stretnutím.
Okrem odborného programu mali účastníci možnosť objaviť kultúrne krásy Trnavy a Piešťan, vrátane návštevy vianočných trhov. Networking pri spoločných večeriach bol dôležitým aspektom pre rozvíjanie nových partnerstiev. Medzinárodný Staff Week 2024 na UCM opäť potvrdil dôležitosť medzinárodnej spolupráce vo vysokoškolskom prostredí a stanovil základy pre budúcu spoluprácu.
Virtuálny program
Pre tých, ktorým sa nepodarilo prísť do Trnavy, pripravili organizátori aj online prednášky. Peter Murár z FMK viedol webinár na tému Smart Office: 10 hackov na zlepšenie práce s počítačom. Účastníci sa dozvedeli, ako používať umelú inteligenciu pri práci s Excelom, PowerPointom, sledovaní úloh či delegovaní a zjednodušovaní procesov spätnej väzby na dokumenty. Druhé onlinové podujatie, workshop s Václavom Kupcom z FSV na tému Terciárne vzdelávanie v rámci zmien vo verejnom sektore, sa zameralo na prepojenie terciárneho vzdelávania a verejného sektora.