Na UCM v Trnave si pripomíname dedičstvo vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda
Štátnym sviatkom oslavujeme symbolické výročie ich príchodu na Veľkú Moravu v roku 863.
Vierozvestci sv. Cyril a Metod tvoria v dejinách Slovanov, a zvlášť Slovákov, jednu z najdôležitejších historických kapitol. Obaja pochádzali zo Solúna. Metod, starší z bratov, sa stal dôležitým civilným úradníkom. Po čase ho však svetské záležitosti unavili, a preto sa utiahol do kláštora. Konštantín sa stal učencom a profesorom, známym ako "Filozof".
Na žiadosť kniežaťa Rastislava v roku 863 Konštantín a Metod spolu s niekoľkými spoločníkmi opustili svoju rodnú zem, aby prišli na Veľkú Moravu a šírili tu kresťanstvo a kultúru. Konštantín, ešte predtým, než odišli na svoju misiu, zostavil pre Slovanov písmo, ktoré je dnes známe ako hlaholika. Tá sa považuje za predchodkyňu cyriliky, písma, ktoré dostalo meno práve po sv. Cyrilovi.
Práve mená Cyrila a Metoda nesie naša univerzita v názve už od svojho vzniku v roku 1997. Tento sviatok preto nie je len spomienkou na dvoch významných vierozvestcov, ktorí priniesli svetlo vzdelania a viery do slovanských krajín, ale aj oslavou hodnôt a záväzku k vzdelávaniu na našej akademickej pôde. UCM svoje poslanie vykonáva v duchu ich kultúrneho odkazu, ktorý je zasadený do európskeho civilizačného okruhu a stredoeurópskych hodnôt.
„Sviatok, ktorý tento piatok oslavujeme, je dôležitým dňom nielen pre UCM, ale aj pre celé Slovensko. Tento deň nám pripomína dôležitosť vzdelania a kultúry,” hovorí Andrej Brník, prorektor pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou.
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave sa s hrdosťou hlási k dedičstvu a odkazu týchto dvoch osobností, ktoré významnou mierou prispeli k formovaniu našej národnej identity.
Každoročne si tento sviatok uctievame uložením spomienkového venca k súsošiu sv. Cyrila a Metoda, ktoré zdobí vchod do našej univerzity. Tento rok veniec položila rektorka UCM spolu s prorektormi Andreou Čajkovou a Andrejom Brníkom.