Situácia je vážna, netreba však podliehať beznádeji. Prečítajte si 6 najzaujímavejších postrehov z diskusie Spoločne proti klimatickej kríze
Myšlienky odzneli na v poradí štvrtej Večernej univerzite, diskusnom formáte, ktorého cieľom je predstaviť spoločensky dôležité témy očami odborníkov z UCM aj zaujímavých externých hostí.
Podujatie sa uskutočnilo v utorok 26. novembra, v priestoroch trnavského Malého Berlína. O tom, ako tému klimatickej krízy vysvetliť ľuďom, ktorí jej neveria, aké zmeny v globálnej spoločnosti otepľovanie planéty prinesie v budúcnosti a akými opatreniami jeho následky môžeme zmierniť na lokálnej úrovni, sa rozprávali meteorologička a klimatologička Slovenského hydrometeorologického ústavu Jaroslava Slavková, novinár a zástupca šéfredaktorky denníka SME Jakub Filo a komunálny politik, súčasný primátor mesta Trnava Peter Bročka. Diskusiu moderovala pedagogička z FMK UCM Magdaléna Švecová.
Záznam z diskusie si môžete pozrieť TU
Šesť najzaujímavejších myšlienok, ktoré odzneli na diskusii Spoločne proti klimatickej kríze:
1. Mnohí sa mylne domnievajú, že otepľovanie planéty je rovnomerné, nie je to však pravda. V Európe a Arktíde stúpajú teploty rýchlejšie, než je globálny priemer. (Jaroslava Slavková)
2. Trnava sa nenachádza v zalesnenom prostredí. Naopak, obkolesuje ju iba poľnohospodárska pôda, ktorá má po žatve v letných mesiacoch extrémnu teplotu. Z hľadiska návalových horúčav je tak najohrozenejším krajským mestom na Slovensku. (Peter Bročka)
3. Titulky obsahujúce všeobecné slovné spojenie “klimatická kríza” ľudí odrádzajú. Novinári by mali jej problematiku verejnosti sprostredkovávať cez konkrétne a uchopiteľné príklady zo života. (Jakub Filo)
4. Kvôli výrazným klimatickým zmenám bude aj na Slovensku čoraz náročnejšie predpovedať extrémne prejavy počasia. (Jaroslava Slavková)
5. Výsadba stromov a rozširovanie vodných plôch sú finančne najefektívnejšie riešenia na zmiernenie dopadov klimatickej krízy v mestskom prostredí. (Peter Bročka)
6. Klimatológovia a aktivisti sa ľudí nesnažia dostať “naspäť na stromy”, ako tvrdia ich odporcovia. Faktom ale je, že sa ako ľudstvo budeme nútení uskromniť. (Jakub Filo)
Pripomíname, že ďalšie diskusie Večernej univerzity sa uskutočnia opäť v letnom semestri. Jej najbližšie piate vydanie je naplánované na marec 2025.