
Navštívili sme Kráľovskú univerzitu v Bhutáne
Rektorka prof. Katarína Slobodová Nováková spoločne s prorektorkou doc. Čajkovou prezentovali výsledky spoločného projektu, ktorý v tomto roku končí. Okrem toho pripravovali nové možnosti nielen projektovej, ale aj mobilitnej spolupráce študentstva a doktorandstva.
V rámci kooperácie s univerzitou sa ako najefektívnejšie ukázali aktivity s College of Natural Resources, Jigme Namgyel Engineering College a Norbu Rigter College, čo sú fakultné súčasti univerzity. Nejde len o aktivity v rámci Erasmus+ KA 171, ale aj kooperatívne projekty typu Capacity Building in Higher Education. „Diskutovali sme tiež o príprave spoločných letných škôl a interdisciplinárnych výskumných projektov pre študentov a doktorandov. Tie by sa týkali najmä oblastí politických vied, sociálnej práce, prírodných vied so zameraním na biotechnológie, chémiu a biológiu, ako aj oblasti klimatických zmien a tiež tém ako udržateľnosť, rozvoj turizmu, development studies či inkluzívne vzdelávanie,“ vymenúva prorektorka pre medzinárodné vzťahy Andrea Čajková.
Otvárajú sa ale aj ďalšie možnosti spoločných výskumných projektov v oblastiach, v ktorých už UCM realizuje výskumy z fondov Európskej únie. Ide predovšetkým o témy využitia solárnej energie, čistenia vôd a mikroplastov vo vode, zvládania klimatických zmien adresnou tvorbou verejných politík alebo vzdelávacích politík v oblasti čistoty pôdy.
Návšteva sa uskutočnila počas prvého aprílového týždňa. Bhután je jednou z najmenších krajín pod úpätím Himalájí. Je to kráľovstvo s populáciou 800 tisíc obyvateľov, kráľ je zároveň i prezidentom/rektorom kráľovskej univerzity. Krajina sa dynamicky rozvíja najmä v oblasti udržateľného rozvoja, turizmu a cestovného ruchu. Univerzita víta možnosti medzinárodnej spolupráce a spoločných výskumných tém, má viacero významných partnerstiev v Európe i USA.